Jak co roku, program Zjazdu Starych motocykli PRL zapowiada się bardzo ciekawie! Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, dla których warto odwiedzić Grębów.
Tak wygląda program w tegorocznej VIII edycji imprezy:
1. Ekspozycja motocykli MZ, które będziemy mogli obejrzeć i zapoznać się ze szczegółowymi opisami. Zobaczymy takie modele jak:
• MZ BK 350 rocznik 1958
• MZ ES 250/0 rocznik 1958
• MZ ES 250/1 rocznik 1964
• MZ ETS 250 rocznik 1970
• MZ ES 250/2 rocznik 1972
• MZ ES 150 rocznik 1972
• MZ TS 250 rocznik 1973
• MZ ETZ 150 rocznik 1984
• MZ ETZ 250 rocznik 1988
2. Prezentacja przedwojennych, emaliowanych, niemieckich tablic reklamowych
Tablice – przedwojenne reklamy motoryzacyjne to niespotykany kawałek historii marketingu. Przed wojną motoryzacja była w Niemczech rozwijającym się sektorem przemysłu, który cieszył się dużą popularnością. Te reklamy często podkreślały niemiecką inżynierię, jakość wykonania i wyjątkowe osiągi. Były one skierowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. Pomimo tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej, które zakończyły tę erę, przedwojenne niemieckie samochody i ich reklamy pozostają fascynującym elementem historii motoryzacji.
3. Kolekcja puszek po olejach i smarach polskich producentów przedwojennych oraz produkowanych do końca czasów PRL
Przedwojenne puszki po olejach i smarach polskich producentów są dziś cennymi przedmiotami kolekcjonerskimi. W latach międzywojennych na polskim rynku działało kilka znanych firm produkujących oleje i smary, takich jak Polmin, Galkar, Mobiloil Gargoyle, Oleum, Mars. Puszki te były zazwyczaj wykonane z blachy i miały charakterystyczne, kolorowe etykiety, często emaliowane, które były nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Kolekcjonerzy doceniają ich historyczną wartość oraz unikatowy design, który odzwierciedla styl tamtego okresu.
Puszki metalowe oraz butelki plastikowe, po olejach i smarach produkowanych do końca czasów PRL, pochodzą od różnych producentów, którzy dostarczali swoje produkty do różnych sektorów przemysłowych. Głownie były to Rafineria Czechowice, Jedlicze oraz Gdańska.
4. 45 INFRANTERIE CK Przemyśl – rekonstrukcje historyczne
45Infanterie CK to grupa z Przemyśla specjalizująca się w historycznych rekonstrukcjach. Zespół w szczególności odtwarza wydarzenia, które miały miejsce w okresie I oraz II Wojny Światowej a także prezentuje stroje cywilne z lat 1915-1945. W swoich zasobach posiadają mundury austro-węgierskie, Legionów Polskich, Rosji carskiej, rosyjskie, niemieckiego Wehrmachtu, LWP 1 Armii Wojska Polskiego wz.43, polskie bojowe wz.1919, wrześniowe oraz stroje partyzanckie Armii Krajowej. Ponadto 45Infanterie CK tworzą dioramy historyczne, takie jak szpital polowy, punkt werbunkowy, cywilny oraz Przysposobienie Wojskowe Kobiet założone w 1923 r. po likwidacji Ochotniczej Legii Kobiet.
5. Wystawa eksponatów z Muzeum motoryzacji „Polskie Drogi” w Modliszewicach
Muzeum Motoryzacji Polskie Drogi w Modliszewicach, to jedyne w województwie świętokrzyskim prywatne muzeum polskiej motoryzacji. W czterech halach zbiory podzielone są tematycznie i okresowo. Kolekcja obejmuje nie tylko samochody i motocykle, ale również rowery, łodzie i silniki zaburtowe, maszyny rolnicze polskiej produkcji z okresu niemal całego XX wieku – czyli wszystko to, co jeździło po polskich drogach, pracowało na polach, pływało po naszych zbiornikach. Wśród nich jest wiele unikatowych modeli.
Muzeum “Polskie drogi” w Modliszewicach znakomicie ratuje zabytki techniki, w szczególności samochody, motocykle, rowery. Właścicielom należą się słowa wielkiego uznania, za zatrzymywanie czasu i pojazdów, które przez minione lata były w powszechnym użyciu, a dziś są podziwianymi eksponatami.
6. Spotkanie z Grzegorzem Dorobą – byłym zawodnikiem sekcji motocyklowej, członkiem Kadry Narodowej oraz autorem książek o motocyklach WSK
Grzegorz Doroba to wybitna postać w świecie polskich sportów motocyklowych i historii motoryzacji. Był utalentowanym zawodnikiem trialu motocyklowego, specjalizującym się w rajdach obserwowanych. W trakcie swojej kariery Doroba zdobył wiele tytułów Klubowego Mistrza Polski oraz osiągnął indywidualne sukcesy, w tym piąte miejsce w Mistrzostwach Polski w grupie „A”, która obejmowała dwudziestu najlepszych rajdowców w kraju. W latach 1984-1987 był członkiem Kadry Narodowej, reprezentując Polskę na międzynarodowych zawodach takich jak Mistrzostwa Świata i Puchar Narodów.
Oprócz kariery sportowej, Grzegorz Doroba jest również znany ze swoich działań na rzecz zachowania i dokumentowania historii motocykli. Jest autorem kilku monografii na temat motocykli WSK, produkowanych w Świdniku. Jego prace, w tym „Motocykle WSK prototypowe i sportowe 1954-1985”, zawierają szczegółowe opisy i liczne fotografie tych klasycznych motocykli.
Doroba odegrał także kluczową rolę w założeniu MotoStrefy WSK, muzeum poświęconego historii motocykli WSK w Świdniku. Muzeum to jest hołdem dla bogatego dziedzictwa motoryzacyjnego miasta, prezentując różne modele i pamiątki.
7. Rycerz Łukasz – świadek historii
Pasjonat historii, pracownik zbrojowni administrowanej przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, zainteresowany przeszłością ludzkości i jej różnymi elementami. Rycerz Łukasz to barwny i kreatywny człowiek z ogromną historyczną wiedzą, którą przekazuje w sposób łatwy i zapadający w pamięć – nie stroni od żartów i wprowadza luźną atmosferę. Jest zafascynowany przeszłością i chętnie zgłębia różne jej aspekty, w tym wydarzenia, postacie, kulturę, technologie, obyczaje i zmiany społeczne. Lubi opowiadać historie, zarówno te duże i małe. Umiejętnie przykuwa uwagę słuchaczy, dzieli się wiedzą oraz prezentuje epokowe stroje.
8. Iluzjonista Karo Magic
Karol Kulczycki, znany zawodowo jako iluzjonista “Karo Magic”, jest znaczącą postacią w dziedzinie magii i rozrywki w Polsce. Karo Magic zyskał uznanie dzięki swoim fascynującym występom, które łączą klasyczne techniki iluzji z nowoczesnym showmanem. Jego występy często obejmują różnorodne iluzje, które angażują i zadziwiają publiczność, dzięki czemu stał się popularnym wykonawcą na wydarzeniach i pokazach.
Praca Karo Magic jako iluzjonisty charakteryzuje się jego poświęceniem rzemiosłu oraz umiejętnością tworzenia zaczarowanych doświadczeń. Brał udział w różnych wydarzeniach i był przedstawiany w mediach, prezentując swój talent. Jego występy nie są tylko o trikach, ale również o tworzeniu magicznej atmosfery, która zostaje na długo w pamięci publiczności.
9. Wesołe miasteczko, konkursy dla dzieci, gastronomia
i wiele innych…
Zapraszamy a przekonacie się sami!
https://www.facebook.com/events/391112373872366/