Scroll Top

Stari Grad – rówieśnik Arystotelesa – atrakcje wyspy Hvar

Hvar to nie tylko słynne drogi, o których krążą legendy. To również przepiękne miejscowości, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Jakie są atrakcje wyspy Hvar? Przede wszystkim miejsce, w którym się to wszystko zaczęło, czyli pierwszą osadę na wyspie i jedną z pierwszych w regionie Adriatyku – dzisiejszy Stari Grad.

Atrakcje wyspy Hvar – antyczna spuścizna Stari Gradu

Stari Grad to niewielkie miasteczko, założone przez Greków w 384 r. p.n.e., czyli w tym samym roku, w którym urodził się słynny filozof – Arystoteles. Grecy Stari Grad nazwali Faros. Od razu uprzedzamy, że to nie to samo Faros z jednym z cudów antycznego świata. Mimo, mury miasta pamiętają antyczne czasy, to niestety większość zabudowy miasta jest już z późniejszych czasów. Co zatem pozostało po Grekach? Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pozostałości po starożytnych uprawach winorośli i oliwek, które są świetnym miejscem na wieczorne wypady. Jednak nie to najbardziej nas urzekło, a klimat starego miasta, jego cisza, spokój i nostalgia. Idealne do zamyślenia się, przesiedzenia godzin w malutkiej kawiarni, popijając kawę albo sącząc rakiję.

Wyspa Hvar motocyklem
Wyspa Hvar motocyklem

Stari Grad – miasteczko, w którym czas się zatrzymał

Nie wiemy, czy to kwestia pory roku, czy może pory dnia, ale pierwsze, co nas uderzyło w Stari Gradzie to jego senność i spokój. Praktycznie zero przyjezdnych. Gdzieś tylko słychać było żeglarzy, którzy słuchając nostalgicznych piosenek Bijelo Dugme, jedli śniadania i pakowali się dalej w morze. Mieszkańcy, znając się od lat, witali się ze sobą, tak jakby każdy każdego zna jak własną kieszeń. Nikt nie pędził do pracy, był czas na poranną kawę i rozmowę. Jakbyśmy przenieśli się kilkadziesiąt lat wstecz, albo znaleźli się w magicznym miejscu, gdzie pojęcie czasu nie istnieje. Takie miasto w rytmie slow.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar? Czyli Stari Grad w pigułce

Stari Grad to przede wszystkim przepiękne stare miasto z wyróżniającym się z klasztorem dominikańskim i kościołem św. Szczepana oraz malutka marina z cerkwią św. Jerolima. To wszystko da się zobaczyć w jedno południe, na spokojnie, bez pośpiechu i starczy jeszcze czasu, żeby zajrzeć do lawendowych sklepów, z których słynie cała wyspa. Znajdziecie tam olejki lawendowe i rozmarynowe, mydła, miody, suszone kwiaty, kosmetyki – są świetnymi prezentami dla znajomych.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce – kościół św. Stefana

Wybudowany w 1605 roku w stylu baroku dalmatyńskiego w historycznym centrum miasta. Obok bazyliki została dobudowana dzwonnica, która została ukończona w 1753 roku. Natomiast kamienne bloki w dolnej części wieży najprawdopodobniej były częścią murów starożytnego Faros. Latem pałac zamienia się w miejsce koncertów symfonicznych albo boisko dla miejscowych dzieciaków. Poza sezonem, można usiąść na schodach i podziwiać w ciszy architekturę starego miasta.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce – Tvrdalj Castle

To willa renesansowego poety – Petara Hektorovicia. Kiedy w XVI wieku wyspa została zaatakowana przez Turków osmańskich, Hektorović postanowił umocnić swój pałac, by miejscowa ludność mogła w nim znaleźć schronienie przed najeźdźcami. Jest o tyle ciekawym obiektem, bo wewnątrz pałacu znajduje się otoczony arkadami basen wypełniony morską wodą, w którym pływają łososie.

atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce –  klasztor dominikański

Został zbudowany w 1487 roku. Niestety spłonął w wyniku najazdu Turków osmańskich w 1571 roku. Został dość szybko odnowiony i umocniony. Podobno większość fundamentów kiedyś wchodziła w skład murów antycznego Faros. Obecnie klasztor zamieszkuje dwóch braci, a w budynku znajduje się muzeum.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Atrakcje wyspy Hvar – Stari Grad w pigułce –  Trg Škor

Trg Škor, czyli datowany na XVI-XVII wiek, malutki ryneczek z barokową zabudową dookoła. To chyba nasze TOP1 zabytków czy miejsc w Stari Gradzie. Miejsce osnute dla nas magią i skłaniające do refleksji. Musicie je zobaczyć, poczuć i przeżyć.

atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar
atrakcje wyspy Hvar

Garść przydatnych linków na koniec

  • Zastanawiacie się jak się dostać na Hvar? Kiedy kursują promy i za ile? Zajrzyjcie do naszego artykułu.
  • Motocyklem na księżyc? To możliwe tylko w Chorwacji!
  • Motocyklowe wyzwanie i sprawdzian swoich technicznych umiejętności? Przeczytajcie o Sveti Jure.
  • Zajrzyjcie do krainy wodospadów, kładek i niesamowitego koloru jeziorek – Plitwickich Jezior.
  • Opracowaliśmy też trasę 10-dniowej wycieczki objazdowej po Chorwacji. Zajrzyjcie tutaj, być może Was zainspiruje.
  • Najpiękniejsze chorwackie trasy? Nasz TOP5 znajdziecie tutaj.
atrakcje wyspy Hvar

Booking.com

Szukasz noclegu w Starim Gradzie?

Będzie nam bardzo miło, jeżeli skorzystasz z naszego linku polecającego do BOOKING.COM. Docenisz czas, który poświęcamy na prowadzenie naszego bloga i pomożesz nam go dalej rozwijać. Poniżej znajdziesz również nasze propozycje polecanych noclegów w Starim Gradzie.

Apartments Marković
Pansion Dela
Blue Bay Residence


Apartamenty w Stari Gradzie, 10 minut spacerem od morza. Klimatyzowane z aneksem kuchennym - można sobie zrobić rano śniadanie.
Apartamenty w Hvarze, niecałe 1,5 km od plaży i centrum miasta. Możliwość zamówienia pysznego śniadania. Prywatny parking dla klientów.
Luksusowe apartamenty nad samym morzem w Hvarze. Niestety za wygodę i luksus trzeba płacić, ale widoki z balkonu są bajkowe!Apartments Marković


Apartamenty w Stari Gradzie, 10 minut spacerem od morza. Klimatyzowane z aneksem kuchennym - można sobie zrobić rano śniadanie.

Pansion Dela


Apartamenty w Hvarze, niecałe 1,5 km od plaży i centrum miasta. Możliwość zamówienia pysznego śniadania. Prywatny parking dla klientów.

Blue Bay Residence


Luksusowe apartamenty nad samym morzem w Hvarze. Niestety za wygodę i luksus trzeba płacić, ale widoki z balkonu są bajkowe!

atrakcje wyspy Hvar

Posty powiązane

Comments (6)

bardzo klimatyczne uliczki i przepiękne zdjęcia

Dzięki 🙂 Naprawdę warto tam zajrzeć, bo miasteczko cudowne.

Piękne miejsce i takie klimatyczne… rozmarzyłam się

Chorwacja jezzce przede mną!

Przepiękne zdjęcia.

Przekonałaś mnie samą ciszą i spokojem! Nie jestem fanką zwiedzania kościołów, ale klimat mnie urzekł. Do tego dostęp do wody i jestem w niebie <3

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.