Scroll Top

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – poznajcie historię tego niesamowitego miejsca

Od blisko dwóch wieków browar zamkowy w Cieszynie kontynuuje piwowarskie tradycje regionu w niemal nie zmienionej formie. To tutaj piwo warzone jest starodawnymi metodami, a maszyny, których się używa pamiętają czasy arcyksięcia cieszyńskiego – Karola Ludwika Habsburga i jego syna Albrechta Fryderyka. Browar zamkowy to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny, gdzie można ZOBACZYĆ na własne oczy cały proces warzenia piwa. Zwiedzanie browaru w Cieszynie, według nas, to pozycja obowiązkowa dla osób odwiedzających piękny Cieszyn, a tymczasem poznajcie historię Brackiego Browaru Zamkowego, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu #SlaskieJestPiekne.

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – krótka historia browarnictwa

Sam browar powstał dopiero w latach 40-tych XIX wieku, ale tradycje warzenia piwa na terenie Cieszyna sięgają X wieku. Już wtedy miejscowa ludność produkowała złocisty trunek, głównie ze względu na jego wartości odżywcze. Bardziej zorganizowana produkcja pojawiła się dopiero 300 lat później, kiedy to Cieszyn uzyskał monopol i prawo do wyszynku piwa w obrębie jednej mili od miejskich murów. Jednym z pierwszych gatunków cieszyńskiego piwa, produkowanych przez mieszkańców, było piwo Mastne, które zdobyło uznanie również i za granicą Polski. Jego nazwa nawiązywała do jego bogactwa i struktury – mastne, czyli pełne i mięsiste. Browar zamkowy od 2010 roku wznowił produkcję piwa Mastne, bazując recepturę na zachowanych wzmiankach o piwie z XVII wieku. Swoją drogą, jest świetne – próbowaliśmy i polecamy.

Każdy bochenek chleba to tragiczna historia ziarna, które mogło być piwem.

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Wracając do historii cieszyńskiego browarnictwa. Początek XIX wieku to głównie przemiany gospodarcze i społeczne. Doprowadziły one do tego, że miejskie browarnictwo nie było już konkurencyjne, przede wszystkim produkowano zbyt małe ilości piwa i kiepskiej jakości. W 1801 roku Filip Lippus wystąpił do sądu ze skargą na zbyt liche piwo, produkowane przez miejskiego browarnika. Podobno na jego jakość skarżyli się nawet sami wojacy. Kto by pomyślał? No i właśnie tutaj rozpoczyna się historia browaru zamkowego Habsburgów, bo jako pierwsi zaczęli myśleć o wybudowaniu browaru zamkowego.

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – Arcyksiążęcy Browar Zamkowy

Browar arcyksiążęcy został wybudowany na wzgórzu zamkowym w 1846 roku. Plan jego wybudowania zlecił Karol Ludwig Habsburg, ale kamień węgielny pod jego budowę położył już jego syn – Albrecht Fryderyk, dlatego to jego uważa się za ojca browaru. Był to jeden z pierwszych browarów typu fabrycznego w Polsce. Bardzo szybko również wprowadzono w nim maszyny parowe. Piwo z arcyksiążęcego browaru błyskawicznie zyskało uznanie wśród koneserów tego napitku, zwłaszcza ceniono je w Krakowie i Lwowie.Po I wojnie światowej, browar został upaństwowiony jako Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. Podczas okupacji browar został przejęty przez Niemców. Sam zakład nie ucierpiał, ponieważ dalej produkowano w nim piwo na front dla żołnierzy niemieckich. Po II wojnie światowej, został włączony w skład Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych.

zwiedzanie browaru w Cieszynie
zwiedzanie browaru w Cieszynie

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – Bracki Browar Zamkowy dzisiaj

Dzisiaj Bracki Browar Zamkowy wchodzi w skład Grupy Żywiec i jest jej najmniejszym browarem, w którym produkowane są głównie piwa rzemieślnicze oraz piwa dla Grupy Żywiec – piwo Porter i piwa specjalne. Funkcjonuje również jako żywe muzeum browarnictwa, które od 2017 roku jest dostępne dla turystów przez okres wakacyjny (kwiecień – wrzesień). Bracki Browar Zamkowy jest unikatowym obiektem na skalę europejską, czuć na każdym kroku jego autentyczność i prawdziwość. Osobiście – dla nas jest to numer jeden, spośród dotąd odwiedzonych, tego typu obiektów. No co tutaj więcej powiedzieć – mały browar, a Cieszyn!

zwiedzanie browaru w Cieszynie
zwiedzanie browaru w Cieszynie

Zwiedzanie browaru w Cieszynie – informacje praktyczne

Od razu zaznaczamy, że my zwiedzaliśmy browar w czasie trwania Industriady. Standardowe wycieczki mogą się nieco lub znacząco różnić. Bardzo często podczas Industriady, zwiedzający wpuszczani się do miejsc, które standardowo są zamknięte. Dlatego wszystkim miłośników zabytków techniki zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej Industriadzie – świetna impreza – jedyna taka w Europie środkowej.

  • Zwiedzanie dla osób indywidualnych jest możliwe w okresie od 1.04.2018 do 31.08.2018 (soboty: 12:00, 14:00 i 16:00 lub niedziela: 14:00)
  • W piątek 30.03, sobotę 31.03 oraz w niedzielę 1.04 browar będzie niedostępny dla zwiedzających.
  • Cena biletu wynosi 20 PLN.
  • Czas trwania zwiedzania – ok. 1h.
  • Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia się w dowolnym terminie. Więcej informacji tutaj.
  • Miłośnicy piwa nie powinni również zapomnieć o Brackiej Jesieni, organizowanej właśnie przez Browar Zamkowy. W trakcie imprezy wyłanianie jest najlepsze piwo domowe, które później jest produkowane w browarze przez cały rok, jako piwo specjalne i trafia na półki w sklepach całej Polski.
zwiedzanie browaru w Cieszynie

Booking.com

Szukasz noclegu w Cieszynie?

Będzie nam bardzo miło, jeżeli skorzystasz z naszego linku polecającego do BOOKING.COM. Docenisz czas, który poświęcamy na prowadzenie naszego bloga i pomożesz nam go dalej rozwijać. Poniżej znajdziesz również nasze propozycje polecanych noclegów w Cieszynie.

Pokoje gościnne WiP
Hotel Liburnia
Apartament cesarski






Fajny standard za przyzwoitą cenę niecały kilometr od centrum miasta.
Darmowy parking i świetne jedzenie w restauracji hotelowej.
Klimatyczny apartament z pięknym widokiem na rynek.



Pokoje gościnne WiP


Fajny standard za przyzwoitą cenę niecały kilometr od centrum miasta.

Hotel Liburnia


Darmowy parking i świetne jedzenie w restauracji hotelowej.

Apartament cesarski


Klimatyczny apartament z pięknym widokiem na rynek.

zwiedzanie browaru w Cieszynie

Garść przydatnych linków na koniec

Posty powiązane

Comments (16)

Jestem z tamtych stron, choć bliżej mi do browaru w Żywcu. Po prawdzie to np. w Cieszynie robi się żywieckiego portera, a za to w Żywcu Brackie Pils (to polsko-czeskie). Tam i tam piwka są smaczne 😉 A i oba miasta piękne. Pozdrawiam!

W końcu jedna firma, więc wymieniają się 🙂 w Żywcu też byliśmy i relację zdamy na dniach 🙂 Pozdrawiamy

Z chęcią bym się wybrała fajna atrakcja

Wooow! Bardzo ciekawe miejsce, trochę mroczne ;P, ale generalnie super!

Bardzo fajne miejsce i piękne fotki!

Marzy mi się taka wycieczka!

Nie ma co marzyć, tylko jechać 🙂 naprawdę warto 🙂

Nie wiedziałam, że jest możliwość zwiedzania browaru w Cieszynie. A swoją drogą, zabił mnie już pierwszy cytat 😉

Cytowaliśmy naszego rewelacyjnego przewodnika 🙂

Miałam przyjemność zwiedzać Browar w Koszalinie i też była to ciekawa wycieczka. Do dziś czuję zapach słodu!

W Cieszynie jeszcze nie byłam, ale mam nadzieję, że kiedyś tam pojadę i pozwiedzam ten browar 🙂

OOO akurat rozważam w najbliższym czasie odwiedziny przyjaciółki z Cieszyna ! do Browaru wówczas zajrzę ! Zostałam zachęcona!

Coś czuję, że wyprawa z mężem będzie udana:)

Zabranie smakosza piwa w takie miejsce, mogłoby być fajnym pomysłem na prezent urodzinowy 🙂

Pojedziemy tam 🙂 juz maz mi nadmienial 😉 jestem bardzo ciekawa 🙂

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.