Scroll Top

Winiety w Słowenii – co, gdzie i jak? Poradnik aktualny na 2023 rok

Pomimo, że istnieje możliwość ominięcia jednej z droższych autostrad w Europie, to jest to jedna w bardziej wygodnych, a na pewno najszybszych możliwości  przejazdu tranzytowego przez Słowenię w stronę Chorwacji. Przeczytajcie nasz poradnik, żeby dowiedzieć się, ile zapłacicie za winiety w Słowenii w 2023 roku, jakie są możliwości, które odcinki są płatne, a które nie.

Czy winiety w Słowenii są obowiązkowe?

Winiety w Słowenii są obowiązkowe dla osób, które chcą poruszać się po tym górzystym kraju drogami płatnymi. Płatne odcinki obejmują obecnie 650 kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu i trzeba przyznać, że w szybki sposób pozwalają na przedostanie się chociażby, jak było w naszym przypadku, do Chorwacji. Poniżej wrzucamy aktualną na 2023 rok mapkę z zaznaczonymi płatnymi odcinkami.

winiety w slowenii

Winiety w Słowenii – co, gdzie i jak?

Winietę można kupić w zasadzie na każdej stacji benzynowej, kioskach, sklepach przygranicznych, a nawet popularnych marketach Spar. Można je również dostać na stacjach benzynowych do 30-40 kilometrów oddalonych od słoweńskiej granicy. Teraz możecie także kupić winiety na Słowenii online, korzystając z oficjalnej strony DARS – https://evinjeta.dars.si. Nie polecamy również kupowania winiety wcześniej poprzez pośredników, ponieważ zawyżają ceny. Poniżej znajdziecie podział winiet ze względu na typ pojazdu i czas ich trwania. Uwaga! Winietę zazwyczaj zaznacza sprzedawca, jeśli tego nie zrobi lub kupiliśmy winietę wcześniej sami, mamy obowiązek zaznaczenia dnia, od którego obowiązuje. Bez tego nasza winieta nie będzie ważna.

winiety w słowenii
 • Winieta klasy 1 – motocykle.
 • Winieta klasy 2A – samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz wysokość pojazdu w miejscu przedniej osi niższą niż 1,3 metra.
 • Winieta klasy 2B – samochody, posiadające dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz wysokość pojazdu w miejscu przedniej osi wyższą lub równą 1,3 metra.
 • 7-dniowa (dostępne dla wszystkich). Jest ważna przez 7 dni kalendarzowych od dnia zaznaczonego na winiecie. Jeśli kupimy winietę 1 stycznia, jest ona ważna do 6 stycznia do godziny 23:59.
 • Miesięczna (dostępne tylko dla samochodów). Jest ważna od konkretnego dnia miesiąca do tego samego dnia następnego miesiąca zaznaczonego na winiecie. Jeśli kupimy winietę 1 stycznia, będzie ważna do 1 czerwca. Jeśli kupujemy winietę ostatniego dnia miesiąca, będzie ona ważna do końca następnego, niezależnie od ilości dni.
 • 6-miesięczna (dostępne tylko dla motocykli). Analogicznie jak miesięczna.
 • Roczna (dostępne dla wszystkich). Jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego). Jeśli kupimy winietę roczną od stycznia do listopada 2018 roku, będzie ważna do 31 stycznia 2019 roku. Jeśli kupimy ją już w grudniu, będzie ważna do 31 stycznia 2020 roku.
motocyklem dookoła Tatr

Winiety w Słowenii – cennik aktualny na rok 2023

Typ pojazdu/rodzaj winiety7-dniowa30-dniowaPółrocznaRoczna
18 €-32 €58,70 €
2A16 €32 €-117,50 €
2B32 €64,10 €-235 €

Typ pojazdu/rodzaj winiety7-dniowa30-dniowaPółrocznaRoczna
18 €-32 €58,70 €
2A16 €32 €-117,50 €
2B32 €64,10 €-235 €

Winiety w Słowenii – gdzie nakleić winietę?

Przedziurkowaną winietkę należy nakleić po lewej stronie wewnętrznej części przedniej szyby (od strony kierowcy). W miejscu gdzie będzie widoczna z zewnątrz. W przypadku motocykla musi być to stały element, dlatego np. kufry odpadają. Standardowo przykleja się je na szybie. Pamiętajcie, żeby dolną część winiety zachować na wypadek kontroli!

motocyklem wzdłuż Wisły

Winiety w Słowenii – co warto wiedzieć?

 • Zachowanie rachunku od zakupionej winiety nie jest obowiązkowe, choć warte rozważenia. Rachunek upoważnia do otrzymania drugiej winiety, jeśli pojazd został uszkodzony np. rozbijemy szybę.
 • Za przejazd Karavanke tunnel (na mapce zaznaczony na żółto) trzeba dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 7,8 €.
 • Jeśli nie będziemy mieli ważnej winiety i zostaniemy zatrzymani do kontroli, musimy liczyć się z mandatem od 300-800 €. Mandat trzeba uiścić na miejscu.
motocyklem dookoła Tatr

Garść przydatnych linków na koniec

 • Winiety w Austrii? Jakie i gdzie? A może winieta elektroniczna? Sprawdźcie tutaj.
 • Nie zapomnij wykupić assistance swojego motocykla. Aktualne porównanie ofert znajdziesz pod tym linkiem.
 • Szukasz dobrego sposobu na płacenie za granicą? Przeczytaj nasz artykuł o Revolucie – według nas to najlepsza opcja.

Posty powiązane

Comments (16)

bardzo przydatne infpormacje, szczególnie teraz w okresie wakacyjnym

Często sami szukamy takich informacji, dlatego zebraliśmy wszystko w całość. 🙂

Dobrze, że powstają takie wpisy 🙂 Od razu człowiek wie co i jak 🙂

Dzięki. 🙂

Przydatny wpis na wakacje dla będących w tranzycie !

Dziękujemy. 🙂

Dobrze wiedzieć ? wybieram się tam, ale o tym nie słyszałam ..

Warto się się przygotować, bo brak winietki może sporo kosztować. 🙂

Bardzo ciekawy post i na pewno mi się przyda, na mojej mapie podròżniczej jest Słowacja 😉

Słowenia to piękny kraj. :))) Słowacja też. 😀

Wkrótce wybieram się do Słowenii, więc przyda mi się ta wiedza.

Życzymy udanego wyjazdu. 🙂 Gdzie dokładnie się wybieracie? 🙂

Jechałem w sierpniu 2018 przez Słowenię omijając autostrady. Jadąc w kierunku Chorwacji, tuż za ptujem nawigacja wprowadziła mnie na autostradę. Zjechałem z niej po kilku kilometrach. Nie zostałem przez nikogo zatrzymany ale czytam o videokamerach, które ponoć automatycznie wykrywają brak winiety.

Czy to prawda z tymi kamerami?
Czy mam się spodziewać 300 EUR mandatu pocztą?

Czy ktoś ma rzetelną wiedzę na ten temat?

Z góry bardzo dziękuję.

Kamery widzieliśmy na bramkach przejazdowych na autostradach, jadąc z Triestu do Mariboru mijaliśmy takowe co około 80-100km. Skierowane były na przód, bok i tył pojazdu. Jeżeli nie mijałeś żadnych bramek przy tym przypadkowym wjeździe, to nie masz co się kłopotać i martwić mandatami. A czy przysyłają pocztą mandaty, to nie wiemy, nie byliśmy w takiej sytuacji.

Natrafiłem na Waszą stronę planując trasę po Bałkanach. Świetnie się czyta wasze wpisy, aż rumieniec mi wychodzi na twarz, jak wyobrażam sobie jak będę śmigać po Chorwacji przez Was opisanej, albo Słowenii. Świetna sprawa, dzieki

Dzięki 🙂 Jeżeli znalazłeś przydatne, przy planowaniu swojej podróży informacje, to znaczy, że nasza praca nie poszła na marne! 🙂 Zobacz na https://lifeonmoto.com/chorwacja-na-motocyklu-poradnik/ – tam znajdziesz opisaną dzień po dniu, z mapkami, 8-dniową trasę po Chorwacji, może coś z niej Ci się przyda 🙂 LwG

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.