Scroll Top

Winiety w Austrii – zwykłe i elektroniczne. Poradnik aktualny na 2023

Jedziecie na wakacje na południe Europy? Nie zapomnijcie kupić winiety w Austrii. W teorii nie jest obowiązkowa, bo można przecież podróżować drogami lokalnymi, jednak jeżeli zamierzacie wjechać na autostradę, bądź drogę ekspresową jej brak będzie Was słono kosztował. Mandaty dochodzą nawet około 300 €. Od 2018, prócz tradycyjnych winiet w formie naklejek, można kupić dużo bardziej wygodną, winietę elektroniczną.

Winiety w Austrii – tradycyjna w formie naklejki

Tradycyjne winiety w Austrii, jako naklejki na pojazd, dostępne są w opcjach: 10 dniowa, 2 miesięczna, roczna. Można je zakupić w zasadzie na każdej stacji benzynowej lub jeszcze w Polsce, co jest totalnie nieopłacalne, bo płaci się za nie ok. 20% więcej. Po zakupie należy nakleić winietę na stałym elemencie motocykla (naklejone na kufrze będą nieważne!). Pamiętajcie, żeby zachować dolną część winiety na wypadek kontroli.

winiety w Austrii

Winiety w Austrii – cennik na rok 2023

Okres ważnościMotocyklSamochód
10 dniowa5,80 €9,90 €
2 miesięczna14,50 €29,00 €
Roczna38,20 €96,40 €

Winiety w Austrii – dodatkowe opłaty

Niestety nie na wszystkie drogi winieta będzie wystarczająca. Z niektóre odcinki dróg i tunele trzeba zapłacić dodatkowo. Opłaca się je na wjeździe, na dobrze nam znanych bramkach. Ceny i mapka poniżej jest aktualna na rok 2023. Chociaż zawsze warto sprawdzić ceny przed wyjazdem u źródła, czyli austriackim ASFiNAG.

 • A9: Gleinalm Tunnel (10,50 €).
 • A9: Bosruck Tunnel (6,50 €).
 • A10: Tauern (13,50 €).
 • A11: Karawanken (7,80 €).
 • A13: Brenner (11 €).
 • S16: Arlberg – odcinek zamknięty od 24 kwietnia do 6 października 2023
winiety w Austrii

Winiety w Austrii – wersja elektroniczna

Od stycznia 2018 roku weszła nowość – możliwość zakupienia elektronicznej wersji winiet. Zaletą jest to, że można dokonać zakupu w każdym momencie, na dowolny termin, nie trzeba obklejać naszych dwóch kółek żadnymi naklejkami. Opłata przypisana jest w takim przypadku do tablicy rejestracyjnej. Jako, że sami będziemy potrzebowali przemieścić się w czasie weekendu majowego przez Austrię w stronę Chorwacji, postanowiliśmy wypróbować nowy sposób.

Winiety w Austrii – jak kupić krok po kroku wersję elektroniczną winiety

 • Wchodzimy na stronę oficjalnego sklepu ASFiNAG (Autobahnen und Schnellstraßen Finanzierungs Aktiengesellschaft).
winiety w Austrii
 • Wybieramy typ pojazdu oraz rodzaj winiety, która nas interesuje. W naszym przypadku była to 10-dniowa winieta motocyklowa.
 • W następnej kolejności wybieramy kraj rejestracji pojazdu, wpisujemy (dwukrotnie) numer rejestracyjny oraz określamy pierwszy dzień ważności winiety. System automatycznie podpowie nam do kiedy będzie aktywna kupowana winieta.
winiety w Austrii
 • Przy kolejnym oknie wpisujemy swój adres poczty elektronicznej. Jeżeli chcemy założyć konto w serwisie dla dodatkowych korzyści będziemy musieli ustawić także hasło.
 • Następnie wybieramy sposób płatności, na chwilę obecnym dostępna jest płatność: kartą kredytową, PayPal i Klarna Sofort (bankowość elektroniczna obsługująca TYLKO banki austriackie).
 • My używaliśmy karty kredytowej. Po podaniu jej danych na kolejnej stronie dostajemy przy udanej transakcji potwierdzenie zakupu (z możliwością jego wydrukowania, choć nie trzeba tego robić w każdym przypadku, o czym przeczytacie poniżej. I to wszystko – żadnych naklejek.
winiety w Austrii

Policja w Austrii ma dostęp bezpośredni do bazy danych zakupionych winiet i wystarczy, że wpisze nasz numer rejestracyjny, aby dowiedzieć się, czy w danym okresie jesteśmy upoważnieni do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych. Jedynym minusem jest 18-dniowy okres ochrony konsumenta, o którym trzeba pamiętać przed zakupem i wyjazdem. Jeżeli kupujemy winietę jako firma, to okres 18 dni nie obowiązuje, jednak nie mamy prawa jej zwrócić po zakupie. UWAGA! Słyszeliśmy, że na stronie Vignette Sofort, można kupić winietę jako prywatna osoba i zrzec się z 18-dniowego okresu ochrony konsumenta. W takim przypadku winieta będzie aktywna od ręki. Tego sposobu jednak nie testowaliśmy. Strona dostępna jest tylko w języku niemieckim.

Winiety w Austrii – kiedy TRZEBA mieć przy sobie potwierdzenie?

Jeśli kupiliśmy winietę łącznie z przejazdem za dodatkowo płatne odcinki, które wymienialiśmy wcześniej. W tym przypadku skanujemy przy bramkach wjazdowych na poszczególnych odcinkach kod QR, który jest dołączony do potwierdzenia zamówienia i możemy jechać dalej.

winiety w Austrii

Garść przydatnych linków na koniec

 • Macie w planach odwiedzić Grossglockner? Przeczytajcie nasz artykuł na jego temat. Znajdziecie tam aktualny cennik, porady i zdjęcia z naszego pierwszego pobytu na Grossglocknerze.
 • Dlaczego najpiękniejsza trasa dla motocyklistów w Austrii nam się nigdy nie znudzi? Zobaczcie nasz artykuł na ten temat.
 • Chcecie zwiedzić Wiedeń w 1 dzień? Zobaczcie, co nam udało się zobaczyć podczas naszego 1-dniowego pobytu we Wiedniu. Link znajdziecie tutaj.
 • Tuż obok Austrii, w Słowenii, także obowiązują winiety o czym przeczytacie tutaj.

Posty powiązane

Comments (9)

Przydatne informacje. Ja kupowałem winiety na Austrię trzy lata temu, podczas wyprawy na Chorwację. Z tego co pamiętam jednak wszystkie kupowaliśmy na stacji benzynowej gdzieś pod czeską granicą a więc na Czechy, Austrię i Cro. Ominęliśmy jedynie opłatę za Słowenię i jechaliśmy boczną, bardzo malowniczą trasą – polecam!

A możesz coś na temat tej malowniczej trasy napisać? Która to? Pytam, bo na weekend majowy ruszamy na Chorwację, może byśmy tamtędy polecieli 🙂

Czy na samochód z przyczepa motocyklowa też obowiązuje taka sama winietka jak na samą osobówkę?

Tak, o ile waga całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Co to jest ten okres 18 dni przy zakupie elektronicznym?

Tomku, musisz zakupić winietę elektroniczną na min. 18 dni przed wyjazdem. Takie jest prawo ochrony konsumenta podczas zakupów internetowych – masz 18 dni od dnia zakupu na zwrot towaru/usługi.

hej. Możecie wyjaśnić o co chodzi z tym “Jedynym minusem jest 18-dniowy okres ochrony konsumenta, o którym trzeba pamiętać przed zakupem i wyjazdem.” Z góry dzięki

przepraszam. Nie zauważyłem komentarza wyżej. Wszystko już jasne

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.