Scroll Top

Winiety na Węgrzech – co, gdzie i jak? Poradnik aktualny na 2023

Podróżując w stronę Bakanów na pewno niejednokrotnie będziecie przejeżdżali przez  Węgry. Czasami czas nas goni i jesteśmy zmuszeni do wskoczenia na autostradę, żeby nadgonić trochę kilometrów. Przeczytajcie nasz poradnik, żeby dowiedzieć się, ile będą Was kosztowały winiety na Węgrzech, jak wyglądają i gdzie je najlepiej kupić.

Winiety na Węgrzech – czy są obowiązkowe?

Nie powinno to nikogo zdziwić, że winiety na Węgrzech są obowiązkowe, jeśli oczywiście chcemy podróżować autostradami. Podróżowanie lokalnymi drogami jest możliwe i przyjemne, jeśli nie traktujemy tego kraju totalnie tranzytowo. W przeciwnym przypadku podróży może się niemiłosierność przeciągnąć, bo jakość dróg i ich stan jest porównywalny do naszych polskich. Poniżej znajdziecie mapkę z zaznaczonymi na czerwono odcinkami płatnymi dróg na Węgrzech. Uwaga! Obwodnica Budapesztu, zaznaczona na zielono, jest za free.

Winiety na Węgrzech – co, gdzie i jak?

Winietę można kupić osobiście na stacji benzynowej lub sklepach przygranicznych lub też online. Więcej informacji na temat winietki online znajdziecie niżej. Niezależnie od formy zakupu, będziemy musieli podać numer rejestracyjny pojazdu. Po zakupie otrzymamy paragon, który, wg operatora, powinniśmy zachować do dwóch lat. Na Węgrzech nie funkcjonuje tradycyjna winieta w formie naklejki, wszystko jest weryfikowane elektronicznie. Poniżej znajdziecie podział winiet ze względu na rodzaj pojazdu i jego całkowitą masę oraz czas obowiązywania winiety.

Podział winiet ze względu na rodzaj pojazdu:
 • D1M – obowiązuje na motocykle, skutery i motorowery.
 • D1 – obowiązuje na motocykle oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, przystosowanych do przewozu do 7 osób wraz z holowaną przyczepą.
 • D2 – obowiązuje na pozostałe samochody osobowe o DMC poniżej 3,5 tony oraz kampery.
 • B1 – obowiązuje na autobusy i inne pojazdy mechaniczne przystosowane do przewozu 10 osób lub więcej.
 • U – obowiązuje na przyczepy holowane przez samochody z kategorii D2 i B1.
Podział winiet ze względu na czas trwania winiety:
 • Tygodniowa – która wbrew pozorom nie jest 7-dniowa, natomiast jest ważna przez 10 dni od momentu jej zakupu.
 • Miesięczną – która jest ważna od dnia zakupu do dnia o takim samym numerze w następnego miesiąca.
 • Roczna lokalna – która jest ważna od dnia zakupu do 31 stycznia kolejnego roku. Obowiązuje tylko w jednym, konkretnym województwie.
 • Roczna krajowa – podobnie jak powyższa z tym, że obejmuje całe Węgry.

Winiety na Węgrzech – cennik aktualny na 2023

10-dniowa
9,87 €
19,74 €
28,72 €
63,65 €
19,74 €
Miesięczna
15,97 €
31,95 €
45,23 €
90,28 €
31,95 €
Roczna
176,58 €
176,58 €
250,67 €
821,51 €
176,58 €
Regionalna
20,53 €
20,53 €
41,10 €
82,17 €
20,53 €

10-dniowaMiesięcznaRocznaRegionalna
9,87 €
15,97 €
176,58 €
20,53 €
19,74 €
31,95 €
176,58 €
20,53 €
28,72 €
45,23 €
250,67 €
41,10 €
63,65 €
90,28 €
821,51 €
82,17 €
19,74 €
31,95 €
176,58 €
20,53 €

Winiety na Węgrzech – jak kupić winietę online, instrukcja krok po kroku

 • Wchodzimy na oficjalną stronę operatora, znajdziecie ją pod tym linkiem. W prawym górnym rogu możemy zmienić język na angielski lub niemiecki, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Po czym musimy się zarejestrować i założyć nasz profil.
 • Pamiętajcie, żeby prawidłowo uzupełnić wszystkie dane, zwłaszcza dobrze jest dwukrotnie sprawdzić numer rejestracyjny pojazdu. Błędne numery są równoważne z brakiem winiety.
 • Na podany podczas rejestracji email, otrzymamy link aktywacyjny do naszego profilu. Musimy w niego kliknąć, aby dokończyć rejestrację. Uwaga! Jeśli nie dostaliście żadnego maila, dobrze jest sprawdzić SPAM.
 • Po zakończeniu rejestracji, wracamy z powrotem na stronę główną i logujemy się danymi, które podaliśmy podczas rejestracji.
 • Z tabeli na stronie, klikając na odpowiednią ikonę, wybieramy rodzaj pojazdu, jaki nas interesuje.
winiety na Węgrzech
 • Teraz uzupełniamy dane dotyczące daty, od której nasza winieta ma być ważna. W tym kroku możecie jeszcze poprawić dane dotyczące numeru rejestracyjnego pojazdu, na który kupujecie winietę. Ważne: nie można stosować spacji w numerze rejestracyjnym, same cyfry i litery. 
winiety na Węgrzech
 • Po ponownej weryfikacji i sprawdzeniu danych wymaganych do winiety, klikając na przycisk “Online payment” przechodzimy do płatności za pomocą karty bankowej. Nie sprawdzaliśmy, czy działają karty debetowe. Revolut działał bez problemów.
winiety na Węgrzech
 • Po poprawnej weryfikacji naszej karty i przeprowadzeniu płatności można pobrać plik PDF z naszą winietą. Jest on także automatycznie wysyłany na nasz adres poczty elektronicznej. I to wszystko, teraz możecie bezstresowo jechać na wakacje! :)))
winiety na Węgrzech

Winiety na Węgrzech – co warto wiedzieć?

 • Wspominaliśmy już o tym wcześniej, pamiętajcie – zły numer blach równa się z brakiem winiety!
 • Warto zachować przez jakiś czas paragon, potwierdzający zakup winiety. Operator sugeruje, że powinniśmy go zachować na minimum dwa lata.
 • Winiety sprawdzane są za pomocą kamer, więc możemy być niemalże pewni, że otrzymamy mandat prędzej czy później za jazdę bez winiety.
 • Mandaty są zależne od rodzaju pojazdu oraz terminu, w jakim opłacimy mandat – do 60 dni i powyżej. W tym przypadku motocykliści płacą najmniej. :))) Kwoty wahają się od 100 do 3800 złotych.
 • Jeżeli zapomnicie kupić winiety zaraz po wjeździe na Węgry – nie przejmujcie się. Obowiązuje tam reguła 60 minut, a więc na zakup winiety, czy to w punkcie stacjonarnym, czy też online, macie do 60 minut od momentu wjazdu na drogę, na której ona obowiązuje.
winiety na Węgrzech

Garść przydatnych linków na koniec

 • Nie zapomnij wykupić assistance swojego motocykla. Aktualne porównanie ofert znajdziesz pod tym linkiem.
 • Szukasz dobrego sposobu na płacenie za granicą? Przeczytaj nasz artykuł o Revolucie – według nas to najlepsza opcja.

Posty powiązane

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.