Scroll Top

Nocowanie na dziko na Islandii – legalne czy nie? Aktualne przepisy na 2024

Słyszeliście, że Islandia to kraj, który jest rajem dla osób kochających biwakowanie w otoczeniu zachwycającej natury? Że nocowanie na dziko na Islandii jest dozwolone i w każdym miejscu można rozbić namiot? Prawdopodobnie trafiliście na nieaktualne informacje, bo ostatnimi laty wiele się zmieniło w tej kwestii. Przeczytajcie nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, gdzie i w jakich przypadkach można rozbić namiot, a gdzie jest to surowo zabronione.

islandia praktycznie

Nocowanie na dziko na Islandii – legalne czy nie?

W listopadzie 2015 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony przyrody, które wprowadzają zmiany w miejscach dozwolonego biwakowania. Na przykład, obecnie nielegalne jest spędzanie nocy w przyczepach campingowych, samochodach z namiotami na dachu, camperach, mini-camperach i innych pojazdach poza zorganizowanymi polami campingowymi (chyba, że właściciel gruntu wyrazi na to zgodę). Czyli, jeśli zaplanowaliście  sobie, że wynajmiecie na tyle duży samochód, żeby w nim nocować, to noc powinniście spędzić na campingu. Taka teoria. Słyszeliśmy wiele opinii, że nikt nigdy się nie doczepił, jeśli spędzało się noc poza campingiem, gdzieś poza główna drogą w jakiś chaszczach, ale chyba zależy, na kogo się trafiło. Wybór zostawiamy Wam, w razie czego, mapkę z dostępnymi campingami, zamieszczamy poniżej. Jako, że był to ciężki czas dla branży turystycznej, nie gwarantujemy, że wszystkie wciąż istnieją.

Nocowanie na dziko na Islandii – gdzie mogę rozbić namiot?

O ile nocowanie na dziko w samochodzie odpada, to jeśli mamy ze sobą namiot (taki tradycyjny), to dostajemy dużo więcej możliwości pozostania na noc poza wyznaczonymi miejscami. Zatem, gdzie możemy biwakować legalnie i bezstresowo?

  • Wzdłuż dróg publicznych na terenie zamieszkałym, ale tylko na jedną noc i jeśli w pobliżu nie ma żadnego campingu. Dodatkowo, nie może to być pole uprawne (uwaga na łąki, które są tak samo traktowane jak pola).
  • Na terenie nieuprawianym, o ile właściciel gruntu tego nie zabronił.
  • Na terenie niezamieszkałym, zarówno na gruntach prywatnych, jak i państwowych, o ile właściciel lub zarządca gruntu tego nie zakazał.
  • Z dala od dróg publicznych, na gruntach prywatnych, jak i państwowych, o ile nie jest to ograniczone specjalnymi przepisami, o których będziemy pisać niżej lub właściciel lub zarządca gruntu tego nie zakazał.

Żeby nie było tak różowo, to od 2017 roku całe południe Islandii, czyli ten najbardziej turystyczny region jest objęty zakazem nocowania na dziko, nawet na jedną noc w namiocie. Zakaz dotyczy regionów: Horna­fjörð, Skaft­ár­hrepp, Mýr­dals­hrepp, Rangárþing eystra, Rangárþing ytra, Ása­hrepp, Sveit­ar­fé­lagið Árborg, Flóa­hrepp, Skeiða- i Gnúp­verja­hrepp, Hruna­manna­hrepp, Blá­skóga­byggð, Gríms­nes- i Grafn­ings­hrepp, Hvera­gerðisbæ og Sveit­ar­fé­lagið Ölfus.

Nocowanie na dziko na Islandii

Nocowanie na dziko na Islandii – kiedy muszę mieć zgodę właściciela gruntu?

  • Jeśli planujemy biwakować w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi lub gospodarstw rolnych.
  • Jeśli planujemy biwakować dłużej niż jedną noc.
  • Jeśli planujemy rozbić więcej niż trzy namioty.
  • Jeśli ziemia jest uprawiana.
  • Jeżeli planujemy nocować w przyczepie campingowej, samochodem z namiotami na dachu, camperze, mini-camperze lub innym pojeździe poza campingami.
Nocowanie na dziko na Islandii

Ograniczenia w zakresie biwakowania na obszarach chronionych

Tereny chronione to oddzielna bajka i w zasadzie we wszystkich parkach, czy obszarach chronionych spotkamy się z zakazem noclegu poza miejscami campingowymi. Możemy wystąpić o pozwolenie do Agencji Środowiska, ale to opcja zarezerwowana raczej tylko dla badaczy. Poniżej tabelka z informacjami, gdzie można, a gdzie nie można.

ObszarUwagi
Park Narodowy SnæfellsjökullTuryści i rowerzyści muszą uzyskać zgodę strażnika. W przeciwnym razie biwakowanie i noclegi nie są dozwolone.
Park Narodowy VatnajökullNocowanie poza zorganizowanymi campingami jest całkowicie zabronione na obszarach objętych specjalną ochroną - Jokulsargljufur, Askja, niziny Hoffellssvaedi i Heinabergssvaedi, Skaftafellsheidi, Baejarstadarskogur i Morsardalur. Poza tym, na dziko dozwolone jest biwakowanie w górach Skaftafell na wysokości ponad 400 m.n.p.m. oraz przy ujściu rzeki Kjos.
HerðubreiðarfriðlandMożna biwakować tylko w oznaczonych miejscach. W innych miejscach wymagane jest pozwolenie Agencji Ochrony Środowiska Islandii.
FjallabakMożna biwakować na oznakowanych polach biwakowych. Turyści piesi mogą biwakować wzdłuż oznakowanych ścieżek spacerowych. Gdzie indziej można biwakować lub spędzać noc tylko za specjalnym zezwoleniem Agencji Ochrony Środowiska Islandii.
DyrhólaeyCamping i noclegi tylko za zgodą Agencji Ochrony Środowiska Islandii.
Grábrókargígar í NorðurárdalCamping i noclegi tylko za zgodą Agencji Ochrony Środowiska Islandii.
DynjandiCamping i noclegi nie są dozwolone. Turyści piesi i rowerzyści mają pozwolenie na biwakowanie na jedną noc.
Álafoss, Blábjörg á Berufjarðarströnd, Bringur í Mosfellsdal, Dimmuborgir, Hverfjall/Hverfell, Kattarauga, Kirkjugólf, Seljahjallagil, Bláhvammur, Þrengslaborgir i okolice, Skógarfoss, Skútustaðagígar, Ströndin við Stapa og Hellna, TeigarhornCamping i noclegi nie są dozwolone.
MývatnCamping i noclegi nie są dozwolone poza oznakowanymi terenami campingowymi.
VatnsfjörðurCamping i noclegi nie są dozwolone poza oznakowanymi terenami campingowymi.
Þingvellir National ParkCamping i noclegi nie są dozwolone poza oznakowanym terenem campingowym
IngólfshöfðiCamping i nocleg tylko za zgodą Agencji Ochrony Środowiska Islandii i lokalnych nadzorców.

Nadal nie macie pojęcia, gdzie można biwakować, a gdzie nie?

Doskonale Was rozumiemy. :))) Kiedy za pierwszym razem staraliśmy się zrozumieć zasady biwakowania na dziko na Islandii, chwilę czasu nam to zajęło. Natłok islandzkich nazw, których nie sposób zapamiętać sprawy nie ułatwiał. Dodatkowo w wielu miejscach, wciąż trafiliśmy na nieaktualne informacje, które wprowadzały jeszcze większe zamieszanie w naszych głowach. Stąd też pomysł na uporządkowanie zasad w tym wpisie. Kiedy już okiełznaliśmy materiał, okazało się, że nie jest to aż tak skompilowane jak mogłoby się wydawać. Podsumowując, chcąc biwakować z namiotem na dziko na Islandii, omijajcie całe południe wyspy, wszystkie Parki Narodowe i obszary chronione. W innych miejscach nocowanie na dziko jest mniej więcej dopuszczalne. Jeśli nie czujecie się pewni i nie chcecie ryzykować mandatem, zawsze można podjechać na camping, których jest naprawdę całkiem sporo na całej wyspie. Ci z Was, którzy planują spędzać noce w samochodzie, camperze lub innym pojeździe, muszą niestety korzystać z campingów. Koniecznie też zajrzyjcie do naszego poradnika, znajdziecie tam masę przydatnych informacji na temat podróżowania i noclegów na Islandii. Link znajdziecie tutaj. Do usłyszenia!

Posty powiązane

Comments (6)

Świetna sprawa. To musi być fascynująca przygoda. Zazdroszczę!

A i owszem, Islandia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi, w których dotychczas byliśmy. 🙂

Zabieżesz mnie na wycieczke motorem

Niestety na Basiorku miejsca są zajęte, ale jeśli masz ochotę możesz do nas dołączyć! 🙂

Zazdroszczę takich podróż 🙂 Sama nie za wiele póki co widziałam, ale chętnie zaglądam na tego bloga i czytam 🙂 Dobre i to 😉

Dzięki za komentarz Dominiko! Kiedyś też tylko czytaliśmy i oglądaliśmy relacje z niemałym uczuciem zazdrości. 🙂 Gdzieś tam zawsze w głowie wydawało nam się, że nas na to nie stać, że nie jesteśmy na tyle odważni, żeby spakować się i wyjechać. Teraz już wiemy, że podróżowanie nie jest ani trochę trudne i nie jest też tak kosztowne. Trzeba zrobić tylko pierwszy krok – wyjść z domu. 🙂 Trzymamy kciuki, żebyś zrealizowała swoje marzenia! :*

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.