Scroll Top

Timmelsjoch na motocyklu – jedna z piękniejszych widokowych tras

Timmelsjoch, znana również jako Passo del Rombo, to jedna z tych tras, które powinny być, naszym zdaniem, na szczycie listy must see każdego turysty motocyklowego. Trasa znajduje się w Alpach Ötztalskich, oddziela Włochy północne od Austrii, odsłaniając pasma Alp Tyrolu Północnego i Południowego. Malownicza, piękna i do tego nadal mało komercyjna. To wszystko sprawia, że Timmelsjoch na motocyklu to czysta przyjemność dla oczu, ducha i kół, którą można czerpać z każdego z 44 zakrętów tej trasy na wysokości ponad 2500 metrów.

Timmelsjoch na motocyklu – skąd najlepiej zacząć podróż?

Planując trasę wyjazdu w Alpy, dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem, było przejechanie Timmesjoch w drodze powrotnej z Włoch, gdzie wcześniej nocowaliśmy na Passo Della Stelvio. Jeśli również planujecie objechanie Stelvio, Gavi i Umbrialpass to powrót do Polski przez Timmelsjoch jest najciekawszą z opcji, a na pewno jedną z najpiękniejszych. Trasa z Bolzano wiedzie świetnie wyprofilowanymi winklami przez słoneczne winnice Passeiertal, aż po dolinę lodowców Ötztal.

Timmelsjoch na motocyklu
Download file: Timmelsjoch.gpx

Timmelsjoch na motocyklu – opłaty

Nie da się nie zauważyć poprawy jakości drogi po stronie austriackiej, jednak za to musimy zapłacić. Opłata jest pobierana na bramkach przy punkcie widokowym. Do biletu dołączana jest mapka i naklejka z Timmelsjoch. Dla fanów historii motoryzacji zaraz obok znajduje się Top Mountain Motorcycle Museum Crosspoint. Cennik aktualny na rok 2019 znajdziecie poniżej.

TimmelsjochPrzejazd w jedną stronęPrzejazd w dwie strony
Motocykl14 € (przy 10+ motocyklach dostępne są zniżki)19 € (przy 10+ motocyklach dostępne są zniżki)
Samochód16 €21 €
Inne pojazdy28 €28 €
Bilet sezonowy70 €70 €

TimmelsjochPrzejazd w jedną stronęPrzejazd w dwie strony
Motocykl14 € (przy 10+ motocyklach dostępne są zniżki)19 € (przy 10+ motocyklach dostępne są zniżki)
Samochód16 €21 €
Inne pojazdy28 €28 €
Bilet sezonowy70 €70 €
Timmelsjoch na motocyklu
Timmelsjoch na motocyklu

Co warto wiedzieć o Timmelsjoch?

 • Trasa jest czynna od połowy czerwca do połowy października, chociaż jest to zależne od warunków pogodowych.
 • Wysokość 2509 m n.p.m., max. nachylenie 11,8%.
 • Nawierzchnia dobra po stronie włoskiej, świetna po austriackiej. Chociaż jak zawsze trzeba zachować ostrożność, bo zdarzają się kamyczki.
 • Trasa, naszym zdaniem, dość łatwa. Delikatne i mało wymagające zakręty, niezła nawierzchnia.
 • Timmelsjoch to 44 zakręty na 49 kilometrach (do Platt im Passeiertal).
 • Trasa po stronie austriackiej jest płatna – cennik powyżej. Można oczywiście wjechać od strony włoskiej i wrócić taką samą trasą.
 • Pogodę możecie śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie Timmelsjoch – Passo Rombo.
Timmelsjoch na motocyklu

Timmelsjoch na motocyklu – warty zachodu?

Jeszcze jak. To naprawdę jedna z tych przełęczy, która mocno zapada w pamięć. Długa, malownicza trasa, biegnąca przez pasma Alp, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Na pewno jest jedną z ładniejszych, jakie do tej pory przejechaliśmy i jesteśmy pewni, że nikt z Was nie pożałuje wydanych pieniędzy na przejazd. Nawierzchnia jest świetna po stronie austriackiej, trochę gorsza po włoskiej. Do tego naprawdę fajne, dość szerokie winkle i majestatyczne Alpy dookoła – nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Ogromnym plusem Timmelsjoch, zwanej też Passo del Rombo, jest to, że jeszcze nie stała się odpustowym centrum jak Stelvio.  Mimo, że byliśmy w środku sierpnia ruch na trasie był przyzwoity, podejrzewamy, że w innych terminach będzie znikomy. Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy warto – nie powinniście.

Timmelsjoch na motocyklu

Garść przydatnych linków na koniec

 • Przygotowaliśmy gotową propozycję wyjazdu w Alpy i włoskie Dolomity, która zahacza o Timmelsjoch. Zerknijcie na nasz plan dzień po dniu – może Wam pomoże lub zainspiruje do zmiany Waszej trasy. Link do artykułu znajdziecie tutaj.
 • Koniecznie odwiedźcie pobliską Królową Przełęczy. Linki do naszych wpisów o Stelvio znajdziecie tutaj oraz tutaj.
 • Jeśli kochacie mniej oblegane przełęcze, Gavia będzie dla Was doskonała – zerknijcie na nasz wpis z przejazdu Passo di Gavia.
 • Grossglockner jest zawsze nieśmiertelny – polecamy Wam dwa nasze wpisy z najsłynniejszej wysokogórskiej drogi. W tym znajdziecie cennik i przydatne informacje, natomiast tutaj dowiecie się, dlaczego Grossglockner nigdy nam się nie znudzi.

Posty powiązane

Comments (7)

Wprawdzie ja niemotorowa, ale trasa i widoki godne każdego oka. Pięknie tam!

Kiedyś chciałam zacząć swoją przygodę z motocyklami, ale jak na razie pozostało wśród marzeń 🙂
A trasa rzeczywiście piękna i malownicza 🙂

Och jak pięknie! I jeszcze móc jechać tamtędy motocyklem dla mnie bomba!

Zaliczone w sierpniu 2020.
Potwierdzam, piękna przełęcz – jak dla mnie ciekawsza niż Stelvio
Poza tym sam dojazd do trasy, która się wspinamy na przełęcz jest ciekawy.
Zjazd na stronę Austrii to nagroda, mijamy Solden i piękne szybkie winkle – pełen relaks

Cześć Piotrze! Dla nas to też była jedna z piękniejszych przełęczy, które do tej pory przejechaliśmy, chociaż jeszcze nie zobaczyliśmy wszystkich. Szwajcaria i Francja jeszcze nieodkryte. :))) Stelvio fajne, ale męczący jest tłum ludzi, który rok w rok tam ciągnie. 🙂

byłem w tym roku i faktycznie warto ale zatrzymać się i podziwiać. Przelecieć można na tempa jak wielu mijających ale nie o to chodzi.
Polecam pogranicze Francji z okolic Mont Blanc, trochę w stronę Genewy i potem na sam dół do Laux ale nie autostradą a drogami szutrowymi:)

Jeśli nasze plany na wyjazd do Ameryk nie wypalą i ogólnie sytuacja na świecie będzie wciąż niepewna, mamy pomysł na poszwendanie się po Europie. Trochę nam jeszcze jeszcze zostało do zobaczenia, między innymi Francja i Alpy francuskie, które są podobno przepiękne. :))) Dzięki Krzysztofie za zostawienie komentarza, szerokości i może do zobaczenia gdzieś na trasie! :)))

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.