Scroll Top

Dolomity motocyklem, czyli nieśmiertelna Sella Ronda – Sella, Pordoi, Campologno i Gardena

W samym centrum Dolomitów leży Sella, niczym twierdza antycznych Tytanów, wyróżniająca się spośród swoich braci i sióstr regularnym zarysem i pionowymi urwiskami. Wygląda niczym ruina zamku lub pozostałości po mieście, które pamiętają dawne czasy. Tymczasem ta „ruina” ma ponad trzy tysiące wysokości, a trasa biegnąca dookoła niej jest jedną z najbardziej popularnych w Dolomitach. Ze zmieniającymi się panoramami jak w kalejdoskopie, przyciąga rok rocznie tysiące turystów. Również i motocyklistów, co zresztą nikogo nie powinno dziwić – widoki, fajne drogi i winkle – bajka. Przeczytajcie nasz artykuł “Dolomity motocyklem, czyli nieśmiertelna Sella Ronda – Sella, Pordoi, Campologno i Gardena”.

Sella Ronda w Dolomitach – motocyklem przez 4 przełęcze

Co prawda Sella Ronda to określenie jednej z najbardziej fascynujących widokowo karuzeli narciarskich, ale przejechanie jej motocyklem jest równie emocjonujące. To niemal kultowe miejsce biegnące przez 4 przełęcze – Passo di Sella, Passo Pordoi, Passo Campolongo i Passo Gardena. Sella Ronda to ok. 60 kilometrów motocyklowych przyjemności, które możemy przedłużyć, wybierając dłuższą opcję podobnej do tej trasy – „ósemkę”, będziemy o niej pisać. Warto też zahaczyć o niedalekie Passo di Giau, o którym już pisaliśmy tutaj.

Dolomity motocyklem

Dolomity motocyklem – Passo di Sella – Sellajoch

Chyba najbardziej znana ze wszystkich przełęczy Dolomitów. Najbardziej znana i najbardziej lubiana, głównie przez włoskich motocyklistów. Podobnie jak Passo di Giau, Sella to miejsce spotkań posiadaczy motocykli marki Ducati. Podobno można się z nimi zmierzyć w słoneczne, weekendowe poranki. Konia z rzędem i dobrego łiskacza temu, który z nimi zwycięży. My się już napatrzyliśmy na włoskich winklowych wyjadaczy, którzy niejedne ochraniacze zdarli w Dolomitach.

Dolomity motocyklem

Co warto wiedzieć o Passo di Sella?

 • Łączy Selva di Val Gardena z Canazei.
 • Wysokość 2213 m n.p.m., max. nachylenie 11,0%.
 • Trasa to 32 zakręty na 23 km.
 • Nawierzchnia bardzo dobra, świeży asfalt, miejscami jeszcze trwały prace drogowe.
 • Wchodzi w skład słynnej Grosse Dolomitenstrasse.
 • Bardzo dużym minusem jest naprawdę spory ruch samochodowy. Na trasie też można bardzo często trafić na autobusy. 
Dolomity motocyklem

Dolomity motocyklem – Passo Pordoi

Najbardziej kręty odcinek w Dolomitach – prawdziwe wyzwanie dla każdego motocyklisty, czyli Passo Pordoi. 65 zakrętów na 22 kilometrach – to mówi samo za siebie! Niestety razem ze swoją sąsiadką Passo di Sella należy też do najbardziej popularnych przełęczy i przejechanie jej bez irytacji jest niemal niemożliwe. P.S. warto tutaj wjechać kolejką linową na sam szczyt – widoki nieziemskie. My niestety, z braku czasu, musieliśmy odpuścić wjazd, ale do żałujemy, że inaczej nie zaplanowaliśmy tego dnia.

Co warto wiedzieć o Passo Pordoi?

 • Łączy Canazei z Arabba.
 • Wysokość 2239 m n.p.m., max. nachylenie 9,2%.
 • Trasa to 65 spektakularnych zakrętów na odcinku 22 km.
 • Nawierzchnia bardzo dobra, miejscami tylko traci na jakości.
 • Wchodzi w skład słynnej Grosse Dolomitenstrasse.
 • Podobnie jak na Passo di Sella – przygotujcie się na tłumy!
Dolomity motocyklem

Dolomity motocyklem – Passo Campologno

Spośród wszystkich czterech Passo Campologno wydaje się najmniej ekscytująca. Do tego stopnia, że nawet nie zauważyliśmy, że jest już za nami. Do oszałamiających widoków Grosse Dolomitenstrasse z czasem można się przyzwyczaić, o ile to dobre określenie, a samo Passo Campologno jest najniższą z przełęczy w Dolomitach. Trasa jest ładna, warta przejechania, ale na nas, po wszystkich jej poprzedniczkach, już takiego wrażenia nie zrobiła.

Dolomity motocyklem – Passo Gardena

At last but not least – Passo Gardena. I mimo, że nie należy do Grosse Dolomitenstrasse, to dla nas to TOP1 z całej wielkiej czwórki Sellagruppe. Warto nawet nie tylko o nią zahaczyć, ale zostać na dłużej. Posiedzieć, popatrzeć na krajobrazy – tak zwyczajnie. Majestatyczne, białe skały i kontrastujące z nimi soczyście zielone łąki, piękna droga, czyste powietrze – czego chcieć więcej.

Dolomity motocyklem

Co warto wiedzieć o Passo Gardena?

 • Łączy Selva di Val z Corvara.
 • Wysokość 2137 m n.p.m., max. nachylenie 11%.
 • Trasa to 31 zakrętów na 21 km.
 • Nawierzchnia bardzo dobra, miejscami tylko traci na jakości.

Dolomity motocyklem? Warto?

Powiemy tak – pakujcie się zabierajcie swoje maszyny, plecaczki i tyłki w Dolomity. To naprawdę świetne miejsce, zupełnie inne niż wysokogórskie Alpy, zupełnie inne niż Stelvio czy Grossglockner, ale równie zachwycające. Przełęcz za przełęczą, zakręt za zakrętem, widoki, których nie potrafimy opisać i świetne drogi. Pisaliśmy już o tym przy okazji Passo di Giau, że warto spojrzeć na Alpy z innej perspektywy, właśnie z tej strony.

Dolomity motocyklem

Garść przydatnych linków na koniec

 • Wyjeżdżacie w dłuższą podróż poza granice Polski? Warto wykupić assistance. Porównanie ofert, aktualne na 2019, znajdziecie w naszym artykule tutaj.
 • Przed wyjazdem zapoznajcie się z kartą Revolut. Polecamy ją, bo jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Zajrzyjcie do naszego artykułu na jej temat.
 • Co zabrać w podróż motocyklem? Pobierzcie checklistę z naszym subiektywnym niezbędnikiem.
 • Przygotowaliśmy też gotowy plan wyjazdu w Alpy i Dolomity. Jeśli nie macie czasu zaplanować swojej trasy lub nie macie do tego głowy, zajrzyjcie do naszego artykułu.
 • Pisaliśmy już o Giau wcześniej, naprawdę warto tam zajrzeć. Uważamy, że to najpiękniejsza przełęcz w całych Dolomitach. Opis trasy, zdjęcia i porady znajdziecie tutaj.

Posty powiązane

Comments (4)

Pytanko! To jest wyjazd z maju tego roku? Czy tylko relacja sie pojawia teraz? Bo jakos tak malo sniegu na zdjeciach 🙂

Nie, my aktualnie na wyspie lodu i ognia buszujemy 🙂 jednocześnie katalogując i opisując to co pominęliśmy z poprzedniego sezonu. Wyjazd był w sierpniu 🙂

Bardzo ciekawa relacja i piękne fotografie 🙂 Pozdrawiamy!

Dzięki serdeczne 🙂 Jeżeli kiedyś nasza Mototrasa zawiedzie nas do Szkocji, na pewno się do Was odezwiemy 🙂 Pozdrawiamy 🙂

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.