Scroll Top

Passo di Giau motocyklem – nasz numer jeden w Dolomitach

Też tak macie, że kiedy myślicie o Alpach to od razu macie przed oczami wysokie góry ze szczytami pokrytymi śniegiem, zielone pastwiska dookoła, lasy, wypasające się krowy, owce i świstaki nad strumieniem? A tutaj niespodzianka, bo jak się okazało Alpy włoskie, to nie tylko Alpy wysokie (te od Stelvio, Grossglocknera i świstaka), ale też zupełnie inne widokowo – Dolomity. Pewnie, gdybyśmy lepiej słuchali na geografii to może nie byłoby aż takiego dużego zaskoczenia (pozytywnego, oczywiście!), bo Dolomity urzekały nas coraz bardziej z każdym przejechanym kilometrem. Poszarpane granie, wysokie turnie i… świetne drogi. A wśród nich wszystkich wisienka – Passo di Giau – nasz numer jeden w Dolomitach.

Dlaczego Passo di Giau motocyklem jest naszym numerem jeden w Dolomitach?

W zasadzie nie wiemy, dlaczego tak mało wcześniej znaleźliśmy informacji na temat samej przełęczy. Gdzieś tam obiła się nam o uszy, ale nie spodziewaliśmy się takiego WOW! Trasa naprawdę jest wyśmienita! Wjazd od zachodu od Passo di Fedaia, którędy my wjeżdżaliśmy i na pewno będziemy opisywać jeszcze tę trasę, jak również od drugiej strony – od Cortina d’Ampezzo jest niezwykłym przeżyciem. 62 zakręty na 28 km, dla porównania Timmelsjoch to 44 zakręty na 49 km. Trasa ostrymi zakrętami pnie się w górę, odsłaniając widoki na okoliczne dwuipółtysięczniki i zielone łąki poniżej. W tym miejscu naprawdę można zakochać się w kilka chwil, a chciałoby się zostać na wieczność.

Passo di Giau motocyklem
Passo di Giau motocyklem
Passo di Giau motocyklem

Passo di Giau – co znajdziecie na samej górze?

Prócz oszałamiających widoków, znajdziecie przyklejone do skalnego zbocza gór małe, klimatyczne schronisko, w którym znajdziecie nocleg dla strudzonego, dla głodnego i spragnionego – całkiem przyzwoite jedzenie i pyszne piwo w całkiem nieprzyzwoitych cenach oraz… kota. Kot jak to kot, ignorując cały świat dookoła podziwiał przepiękny krajobraz zza oknem z bardzo wygodnej i ciepłej, dla niego, pozycji. Albo podziwiał przejeżdżające obok Ducati, bowiem Passo di Giau to ulubiona miejscówka do spotkań miłośników tych maszyn. Trzeba przyznać, że widać ich i słychać z daleka. Poza tym, w schronisku można kupić sobie pamiątkową naklejkę z przełęczy lub inne suveniry.

Passo di Giau motocyklem

Passo di Giau motocyklem – co warto wiedzieć?

 • Trasa jest czynna od maja do września.
 • Wysokość 2230 m n.p.m., max. nachylenie 12,4%.
 • Nawierzchnia całkiem niezła, widać czasami spękania, ale większych ubytków nie zarejestrowaliśmy.
 • Trasa, naszym zdaniem, średniej trudności. Zakręty na tyle szerokie, że nie trzeba się składać jak na Stelvio i do tego niezła nawierzchnia.
 • Passo di Giau to 62 zakręty na 28 kilometrach.
 • Trasa jest bezpłatna.

Odkryj Alpy na nowo

Dolomity motocyklem były dla nas miłym zaskoczeniem. Przywykliśmy do raczej średniej jakości dróg włoskich, a tutaj całkiem ładny i zadbany asfalt. Widokowo każda następna przełęcz była tylko piękniejsza od poprzedniej, a nad nimi wszystkimi królująca Passo di Giau – Stelvio Dolomitów. O Dolomitach na pewno napiszemy jeszcze nie jeden raz, bo przywieźliśmy z tego wyjazdu całą masę zdjęć i wspomnień. Napiszemy i na pewno jeszcze tam wrócimy, a Was naprawdę gorąco zachęcamy, żeby odkryć Alpy właśnie od tej strony.

Passo di Giau motocyklem

Garść przydatnych linków na koniec

 • Wyjeżdżacie w dłuższą podróż poza granice Polski? Warto wykupić assistance. Porównanie ofert, aktualne na 2019, znajdziecie w naszym artykule tutaj.
 • Przed wyjazdem zapoznajcie się z kartą Revolut. Polecamy ją, bo jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Zajrzyjcie do naszego artykułu na jej temat.
 • Co zabrać w podróż motocyklem? Pobierzcie checklistę z naszym subiektywnym niezbędnikiem.
 • Przygotowaliśmy też gotowy plan wyjazdu w Alpy i Dolomity. Jeśli nie macie czasu zaplanować swojej trasy lub nie macie do tego głowy, zajrzyjcie do naszego artykułu.
 • Wielka czwórka Dolomitów? Zajrzyjcie do naszego wpisu z przejazdu słynną Sella Ronda.

Posty powiązane

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.