Scroll Top

Przewodnik po Ferrarze, czyli co zobaczyć w renesansowej perle Włoch?

Ferrara to średniej wielkości miasto, niedaleko Bolonii. Można z niej spokojnie dojechać pociągiem. To niecałe 50 kilometrów, a jednak, mimo środka sezonu, nie spotkaliśmy się w nim z tłumami turystów. Trafiliśmy do niej zupełnie przypadkiem. Nie była miastem, o którym dużo wcześniej słyszeliśmy, gdzieś obiła się o uszy nazwa, a my chcieliśmy odpocząć od lejącego się z nieba żaru, zjeść lody, napić się, więc wydała nam się świetnym miejscem. Później żałowaliśmy tylko jednego – że będąc tylko przejazdem dysponowaliśmy tak małą ilością czasu, że nie byliśmy w stanie zostać tam dłużej, bo to jest jedno z tych miast, w których się można zakochać. Co można zobaczyć w Ferrarze? Przeczytajcie nasz przewodnik po Ferrarze – renesansowej perle Włoch.

Przewodnik po Ferrarze – mieście o idealnych proporcjach

Ferrara tak naprawdę zyskała na znaczeniu dopiero dzięki panowaniu rodziny d’Este. Za ich rządów rozpoczęto budowanie zamku św. Michała, pałaców, które do dzisiaj są zamieszkane, uniwersytetu, na którym studiowało wiele osobistości. O potędze i znaczeniu Ferrary może chociażby świadczyć fakt, że książę Alfons d’Este ożenił się z córką papieża Aleksandra VI. To właśnie w Ferrarze kontrowersyjna Lukrecja Borgia odnalazła spokój. Stworzyła tutaj dom otwarty dla artystów, wspierała malarzy, muzyków, brała ich pod swoją opiekę, była sprawiedliwą władczynią i dobrą matką. Dzięki niej Ferrara stała się renesansowym centrum naukowym i kulturalnym. Ferrara rozwijała się tak prężnie, że nie była w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców, dlatego w 1492 roku postanowiono rozbudować miasto o nową, renesansową dzielnicę. Powiększyła się o połowę, ale co najważniejsze, zrobiono to tak, że nowa dzielnica była dopełnieniem starej – średniowiecznej, a nie ją zastępowała. Niczego nie burzono, zachowano średniowieczny układ ulic, przedłużono je, przebudowę przeprowadzono z pełnym szacunkiem do mienionych epok.

przewodnik po Ferrarze
przewodnik po Ferrarze

Dzięki czemu uzyskano miasto o idealnie złotych proporcjach, do których dążono w antyku i później w renesansie, który garściami czerpał z starożytnej wiedzy i skłaniał się ku tym samym ideałom. Ulice, które prowadzą do miasta, mają idealnie 2 km długości i przecinają się przy Palazzo dei Diamanti. Gdybyśmy podwoili długość promienia i narysowali koło z centrum przy Palazzo dei Diamanti, wszystkie najważniejsze zabudowania znalazłyby się w jego centrum. I właśnie dzięki takiemu spojrzeniu na urbanistyczny układ miasta, Ferrara została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uznawana za pierwsze nowoczesne miasto Europy.

przewodnik po Ferrarze

Przewodnik po Ferrarze – Castello Estense

Zamek, który jest położony niemal w centrum miasta, jest chyba najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym obiektem w Ferrarze. Do dzisiaj otacza go fosa, a do środka można dostać się przez jeden z trzech mostów zwodzonych. Teraz jest atrakcją turystyczną, niegdyś pełnił rolę fortecy, wybudowanej w 1385 roku przez Niccolò d’Este, żeby chronić siebie rodzinę. Co ciekawe, nie przed najeźdźcami, tylko przed swoim własnym ludem. My nie mieliśmy czasu, żeby zwiedzić zamek od środka, ale podobno warto. Prawdziwą gratką dla miłośników historii będą w niemal nienaruszonym kształcie lochy i więzienia, w tym cela, w której trzymano księcia Gulio D’Este oskarżonego o spisek przeciw Diukowi Alfonso I.

przewodnik po Ferrarze
przewodnik po Ferrarze

Przewodnik po Ferrarze – katedra San Giorgio

Ta XII-wieczna katedra słynie z imponującej fasady, której dolna część jest w stylu romańskim, natomiast górna – gotyckim. Niestety dla nas, w 2016 rozpoczęto prace konserwatorskie, które nie wiadomo, kiedy zostaną zakończone. Z południowej strony katedry dobudowano w latach 1451-1493 renesansową kampanilę, która nigdy nie została ukończona. Jej projekt podobno przygotował sławny Leone Battista Alberti.

przewodnik po Ferrarze
przewodnik po Ferrarze

Przewodnik po Ferrarze – dzielnica żydowska

Via Della Volte to prawdziwa perełka Ferrary. Tę urokliwą uliczkę w średniowieczu ulicę zamieszkiwali kupcy i handlarze, którzy wykorzystywali pobliski Pad, zanim jeszcze nie zmienił biegu, do transportu i handlu na całym półwyspie. Charakterystyczne łuki służyły do transportu towarów do nadrzecznych magazynów. Zapewniały one bezpieczeństwo i chroniły przed napadami. Dzisiaj VIa Della Volte nadal czaruje turystów swoim leniwym życiem i wspaniałym klimatem. Obowiązkowe must to see dla osób będących w Ferrarze.

przewodnik po Ferrarze

Gratka na wieczór, czyli dobre wino w najstarszym barze winnym na świecie

Enoteca Al Brindisi znajduje się zaraz przy katedrze i jest najstarszym winnym barem na świecie, którego tradycje sięgają 1435 roku. Nad enoteką znajdują się pokoje, które niegdyś były akademikiem studenckim wydziału teologicznego. Podobno nad samym barem mieszkał Mikołaj Kopernik. W samym Enoteca Al Brindisi można świetnie zjeść, słyszeliśmy opinie, że to najlepsza restauracja w całej Ferrarze i wypić naprawdę dobre wino.

Co warto jeszcze wiedzieć o Ferrarze?

  • Większość zabytków znajduje się w obrębie murów starego miasta, więc Ferrarę najlepiej zwiedza się na piechotę albo rowerem. Ferrara to chyba najbardziej „rowerowe” miasto, które widzieliśmy i prędzej się tutaj zobaczy rower niż samochód. Większość hoteli ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia roweru. Nie bez powodu, bo w Ferrarze jest masa ścieżek rowerowych i tras. Więcej możecie przeczytać na stronie miasta.
  • Zwiedzanie warto rozpocząć od Castello Estense. Na jego dziedzińcu w biurze informacji turystycznej można otrzymać ulotkę z planem miasta i konkretnymi trasami turystycznymi.
  • Bilet wstęp do zamku kosztuje 6€. Warto jednak sprawdzić godziny wejścia, bo jak to bywa we Włoszech, jest często zamykany w ciągu dnia. Przy zamku znajduje się najlepszy punkt obserwacyjny całej Ferrary – Lwia Wieża. Bilet kosztuje 2€ i można na nią wejść tylko do godziny 16:00.
przewodnik po Ferrarze

Booking.com

Szukasz noclegu w Ferrarze?

Będzie nam bardzo miło, jeżeli skorzystasz z naszego linku polecającego do BOOKING.COM. Docenisz czas, który poświęcamy na prowadzenie naszego bloga i pomożesz nam go dalej rozwijać. Poniżej znajdziesz również nasze propozycje polecanych noclegów w Ferrarze.

Hotel Santo Stefano
Dolcemela
Honey Rooms Ferrara


Hotel na starym mieście. Dobry punkt do zwiedzania miasta. Czysto i pachnąco. Ładne, włoskie klimaty.
Świetna lokalizacja w cichej uliczce, tylko krótki spacer do centrum z sklepami i kawiarniami. Ładne i czyste pokoje oraz bardzo dobre śniadanie.
Przesympatyczni właściciele. Duży i komfortowo urządzony ze świetną lokalizacja. Śniadanie smaczne.

Hotel Santo Stefano


Hotel na starym mieście. Dobry punkt do zwiedzania miasta. Czysto i pachnąco. Ładne, włoskie klimaty.Dolcemela


Świetna lokalizacja w cichej uliczce, tylko krótki spacer do centrum z sklepami i kawiarniami. Ładne i czyste pokoje oraz bardzo dobre śniadanie.

Honey Rooms Ferrara


Przesympatyczni właściciele. Duży i komfortowo urządzony ze świetną lokalizacja. Śniadanie smaczne.

Garść przydatnych informacji i linków na koniec

  • Praktycznie informacje dotyczące samych Włoch, na co się nastawić i przygotować, znajdziecie w naszym poradniku Włochy praktycznie.
  • Naszą trasę, którą wybraliśmy jadąc do Włoch, opisaliśmy tutaj. Znajdziecie tam mapkę i przydatne informacje.
  • O przepisach drogowych i zasadach parkowania we Włoszech pisaliśmy w tym artykule.
  • Jedziecie dalej włoskimi autostradami? Sprawdźcie w naszym artykule, na jakie koszty musicie się przygotować.

Posty powiązane

Comments (8)

Jest co zwiedzać w tej Ferrarze, tyle ciekawych miejsc , tyle historycznych miejsc, chyba trzeba się przenieśc na stałe 🙂

Oj dobrze by było zamieszkać tam 🙂

Piękne zdjęcia, a wszystko na zdjęciach wygląda uroczo.Zazdroszczę, ale może i mi uda się kiedyś tam pojechać!;-)

To nie drugi koniec świata, na pewno Ci się uda 🙂 naprawdę warto

Planuję tam zagościć podczas mojej kolejnej wyprawy do Italii 😉

My na pewno będziemy chcieli tam wrócić, na razie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale wtedy na 100% dla tego miasta zarezerwujemy sobie co najmniej 2-3 dni 🙂

Wszyscy patrzą zawsze na mnie ze zdziwieniem, gdy mówię, że nigdy nie byłam we Włoszech. Muszę to wreszcie zmienić 🙂 Pięknie tam jest!

Naprawdę warto! Choćby właśnie Ferrara, mało turystów, a do obejrzenia mnóstwo 🙂

Zostaw komentarz

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.